Korekta na Bitcoinie to powód do strachu czy radości?

Korekta Bitcoin to bardzo popularne hasło wśród inwestorów z mniejszym stażem. Tylko czy tak naprawdę dobrze rozumiemy to pojęcie? Co to jest? Czy każdy spadek możemy tak nazwać? Jeśli nie to jakie są różnice?

To pojęcie słyszał praktycznie każdy kryptowalutowy inwestor. Na forach wielu użytkowników w przypadku spadków uspokaja, że to wyłącznie korekta. Druga część namawia do sprzedaży Bitcoinów, bo „bańka właśnie pękła”. Tymi drugimi lepiej się nie zajmować, dlatego rozważmy, to co mówią Ci pierwsi.

Spis treści:

Korekta Bitcoin – co to jest i co ma wspólnego z trendami?

Korekta jest to ruch przeciwny w stosunku do panującego w danej chwili trendu. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze wiąże się z ruchem w dół. Oznacza to, że korekta to nie tylko spadki, ale również wzrosty. Jeżeli panuje trend malejący, to okresowe ruchy w górę, po których następuje kontynuacja trendu, można określić mianem korekty trendu malejącego.

Korekta na Bitcoinie (lub innym instrumencie) świadczy o tym, że w perspektywie kilku fal cena zacznie podążać w przeciwnym kierunku. Jeżeli występuje trend wzrostowy, korekta objawi się ruchami w dół, po jej zakończeniu wykres znów będzie podążał w górę.

Gwałtowny spadek ceny, zazwyczaj ma miejsce po długim okresie ciągłego i stałego wzrostu. Pomniejsze spadki występują też cały czas. Korekta na Bitcoinie, kryptowalutach czy innych aktywach to zupełnie normalne oraz powszechne zjawisko występujące na giełdzie.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Jak określić trend?

Cofnijmy się o jeden krok, żeby dobrze zrozumieć, czym jest korekta na Bitcoinie. Najpierw musisz opanować czym jest trend. Wyróżniamy trzy rodzaje trendów:

  • Wzrostowy/rosnący
  • Spadkowy/malejący
  • Boczny/horyzontalny

Trend jest to długotrwały kierunek, w którym podąża wykres w danym okresie. Każdy początkujący inwestor powinien wypracować sobie umiejętność rozpoznawania trendów. Kiedy będziesz zastanawiał się nad tym, czy teraz jest odpowiedni moment na zakup danej kryptowaluty, musisz wziąć pod uwagę jaki trend aktualnie panuje.

Rozpoznanie trendów jest stosunkowo proste:

  1. Wzrostowy – występuje w momencie, gdy mamy do czynienia z serią HH (Higher Highs, czyli najwyższe szczyty) oraz HL (Higher Lows, czyli najwyższe dołki). Zarówno szczyty, jak i dołki wykresów powinny być coraz wyższe.
  2. Malejący – przeciwnie do wzrostowego występuje, gdy następuje po sobie seria LH (Lower Highs, czyli najniższe szczyty) oraz LL (Lower Lows, czyli najniższe dołki). Każdy następny dołek lub szczyt powinien znajdować się na wykresie niżej niż poprzedni.
  3. Boczny – w tym wypadku cena porusza się w sposób horyzontalny, szczyty i dołki oraz linie wsparcia i oporu umieszczone są na zbliżonym poziomie.

Warto zapamiętać, że wykresy nie podążają w liniach prostych. W większości przypadków wykresy przypominają serię następujących po sobie zygzaków. Z tego powodu, czasem problematyczne może być rozpoznanie trendu, pomimo że w teorii jest to dość proste zadanie.

Dlaczego trendy w ogóle występują? Cena wykazuje dużą chęć kontynuacji swojego biegu. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że w danym okresie cena będzie kontynuowała swój kierunek, niż że go zmieni.

Czy korekta na Bitcoinie jest dobra dla inwestorów?

Na to pytanie nie można wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaką strategią kieruje się dany inwestor. W przypadku inwestowania krótkoterminowego nagła korekta może powodować duże straty, szczególnie w przypadku mniej doświadczonych traderów. Dla osób inwestujących długoterminowo korekta może być okazją na zakupy.

Korekta na Bitcoinie dla wielu jest równoznaczna z promocją. Można wtedy dokupić coiny po niższych cenach, ze świadomością, że gdy korekta się skończy, ceny zaczną rosnąć, a portfel inwestycyjny stanie się zielony.

Korekta stanowi świetną okazję do poszerzenia portfela poprzez zakup nowych kryptowalut. Dobrze zdywersyfikowany portfel jest znacznie bezpieczniejszy. Rozbijanie swoich oszczędności pomiędzy różne aktywa (nawet w tej samej grupie) jest zalecane. W ten sposób minimalizujesz ryzyko dużych spadków, co skutkowałoby utratą sporej części Twoich środków.

W zdecydowanej większości przypadków po korekcie następuje wzrost cen, nie jest to jednak pewne. Trend może nagle się odwrócić w konsekwencji czego, możemy stracić. W teorii wykorzystanie korekty do swoich celów wydaje się dość proste. Praktyka jednak jest znacznie trudniejsza. Podstawowym problemem jest rozpoznanie korekty.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Korekta na Bitcoinie czy odwrócenie trendu?

Podejmowanie poprawnych decyzji inwestycyjnych nie jest proste. Wiele zjawisk może pozornie przypominać zupełnie inne. Weźmy na przykład korektę oraz odwrócenie trendu. Oba te zjawiska w swoich początkowych fazach dają podobne sygnały. Różnica pomiędzy nimi jest jednak bardzo duża, a pomyłka może być kosztowna.

Poprawne rozpoznanie danego zjawiska wymaga ciągłego obserwowania giełdy. Szczególnie początkujący inwestorzy powinni codziennie spoglądać w stronę wykresów, żeby zacząć zauważać pojawiające się schematy.

Jeżeli chcesz rozpoznać korektę, powinieneś zastanowić się, z czego wynikały wcześniejsze zmiany wartości. Gdy cena jakiejś kryptowaluty wzrastała czy było to uzasadnione jej rozwojem, wprowadzaniem nowych opcji lub współprac? To, że wykres kierował się ku górze bez wyraźnego powodu, może wskazywać na przewartościowanie danego aktywa.

Im bardziej przewartościowana jest dana kryptowaluta, tym większa szansa, że pojawi się zmiana kierunku trendu. Korekty występują znacznie częściej w przypadku kryptowalut, których wzrosty są odzwierciedleniem rozwoju projektu. Analiza techniczna jest bardzo ważna w przypadku rozpoznania korekty, warto ją jednak uzupełnić o analizę fundamentalną.

Fale korygujące

Korekta na Bitcoinie i kryptowalutach jest zjawiskiem powszechnym. Przede wszystkim chcę Cię ostrzec przed wszelkimi opiniami, które możesz znaleźć na forach oraz grupach facebookowych. Rozpoznanie korekty jest bardzo trudne.

Z tego względu, należy uważać na rady przypadkowych osób. Nie kwestionuję ich intencji, mogą chcieć pomóc, jednak nie zawsze oznacza to poprawne rozpoznania korekty. A błędy w przypadku inwestycji bywają kosztowne.

W zależności od przyjętej teorii możemy przypisywać jej różne cechy. Rozważając zjawisko, przyjmiemy teorię fal Elliotta, która wyróżnia kilka rodzajów korekty:

  • Prosta (Zygzak)
  • Płaska
  • Pędząca
  • Nieregularna

Występuje wiele przypadków korekt, które dają takie same sygnały jak odwrócenie linii trendu. W celu ustalenia, czy dane zjawisko jest korektą, warto zwracać uwagę na nachodzenie na siebie fal. Jest to jedna z głównych cech korekty.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Korekta Bitcoin – rodzaje

Korekta na Bitcoinie może przybierać różne oblicza. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje ruchów korekcyjnych:

  1. Korekta prosta -ten rodzaj korekty charakteryzuje się tym, że zawsze składa się z 3 głównych (największych) fal, z czego dwie zwrócone są w jednym kierunku, natomiast jedna w przeciwnym. Pierwsza fala powinna być równa fali ostatniej. Falą nazywamy jeden ciągły ruch wykresu w danym kierunku. Korekta prosta nazywana jest zygzakiem, ponieważ przybiera taki kształt.
  1. Korekta płaska – korekta ta przesuwa się w trendzie horyzontalnym. Możemy opisać ją przy pomocy formacji prostokąta lub trójkąta symetrycznego.
  1. Korekta pędząca – w tym przypadku druga fala korekty wybija nowy najwyższy szczyt oraz dołek. Ostatnia fala zazwyczaj składa się z trzech pomniejszych fal oraz nie dochodzi do dołka zaznaczonego przez pierwszą falę korekty.
  1. Korekta nieregularna – fala druga wybija nowy najwyższy szczyt, tak jak ma to miejsce w przypadku korekty pędzącej. Różnica polega na tym, że fala trzecia tworzy dołek niższy, niż ten powstały w wyniku fali pierwszej.

Korekta na Bitcoinie jest trudna w rozpoznaniu

Ciężko jest rozpoznać rozpoczęcie korekty oraz jej rodzaje bez wcześniejszej praktyki. Jeżeli chcesz odróżnić ją od odwrócenia trendu musisz posiadać spore doświadczenie. Nawet specjaliści, którzy mają dostęp do nowoczesnych narzędzi analitycznych, popełniają błędy przy ocenie.

Najważniejszymi informacjami, które musisz wynieść z tego artykuł, jest to, że korekty występują cały czas. W przypadku korekty Bitcoina może to być świetna okazja do dokonania zakupu, jeżeli inwestujesz długoterminowo. Warto jednak zawsze samodzielnie weryfikować informacje, z którymi spotykasz się na grupach oraz forach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy korekta na Bitcoinie występuje zawsze?

Tak. Korekta jest zjawiskiem zupełnie normalnym oraz powszechnym. Występuje regularnie na giełdach kryptowalut i każdym rynku.

Czy powinienem sprzedawać BTC podczas korekty?

Ciężko wskazać poprawny sposób inwestowania. W przypadku korekty wykres po spadkach znów zacznie podążać we wcześniejszym kierunku. Jeżeli inwestujesz długoterminowo, nie zwracaj uwagi na chwilowe korekty.

Jak często występują korekty?

Nie ma określonej zasady. Korekty najczęściej występują w sytuacji, gdy przez długi okres utrzymuje się jeden trend.

Dodaj komentarz