Wypalanie tokenów – czym jest oraz po co jest przeprowadzane?

Coin burning lub inaczej mówiąc palenie/wypalanie tokenów polega na usuwaniu konkretnej ilości jednostek danej kryptowaluty. Coiny są bezpowrotnie usuwane z obiegu. Oznacza to, że zmniejsza się ich podaż, czyli całkowita ilość.

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa, jest: po co? Czemu ma służyć takie działanie? Równie interesujące jest to, jak odbywa się ten proces?

Spis treści:

Wypalanie tokenów – po co spalać kryptowaluty?

Głównym powodem, dla którego wypala się coiny, jest wywołanie deflacji. Deflacja jest to zjawisko odwrotne do inflacji. Gdy mówimy o deflacji mamy na myśli zjawisko wzrostu siły nabywczej (wartości) danej waluty lub kryptowaluty.

Tradycyjne waluty nie są wypalane. Istnieją inne sposoby na regulowanie ich liczebności. Kryptowaluty mają możliwość łatwej likwidacji określonej ilości jednostek, dlatego korzysta się z takiej możliwości w celu wywołania zamierzonego efektu deflacyjnego.

Zdecentralizowane kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum nie muszą stosować tego typu praktyk. Najczęściej zjawisko to ma miejsce w przypadku altcoinów powiązanych z emitentem. Kontrolowanie obiegu tokenów pozwala zapewnić wiele korzyści dla inwestorów.

Wypalanie tokenów nie niszczy ich całkowicie. W przypadku paleniu coinów zostają one wyłączone z obiegu. Można znaleźć dokładne informacje dotyczące tego ile oraz kiedy tokeny zostały wypalone. Proces ten sprawia, że żetony stają się niemożliwe do wykorzystania w przyszłości. Status tokenów jest publikowany na blockchain.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Kiedy odbywa się wypalanie tokenów?

Wypalanie tokenów może być organizowane w bardzo różnych odstępach czasu. Popularną metodą jest wypalanie tokenów tuż po ICO (Initial Coin Offering). Palone zostają wtedy wszystkie coiny, które nie zostały sprzedane. Bardzo często jest to jednorazowa działalność, która ma na celu usunięcie z obiegu niesprzedanych tokenów.

Twórcy niektórych kryptowalut decydują się na realizowanie okresowego wypalania kryptowalut. Najpopularniejszym przykładem jest Binance Coin (BNB), który jest wypalany raz na kwartał. Zarząd giełdy Binance zobowiązał się do wypalenia 100 milionów tokenów. Co kwartał, wypalane są coiny o wartości uzależnionej od transakcji przeprowadzonych w określonym kwartale.

wypalanie tokenów giełdowych
Ilość wypalonych tokenów giełdowych – źródło: cryptodiffer.com

Dobrze znany Ripple (XRP) ma bardzo ciekawy system. Wypalanie tokenów odbywa się przy każdej transakcji. Za każdym razem, kiedy użytkownik dokonuje transakcji, jedna ze stron ustala stosowną opłatę, która zostanie wypalona.

Standardowy przebieg procesu

Wypalanie tokenów odbywa się poprzez odpowiednią komendę. W zleceniu określa się jaką ilość coinów chce się wyeliminować z obiegu. Odpowiednia komenda może zostać wystosowana przez jakiegokolwiek posiadacza tokenów, stanowi ona sygnał, który zostanie zinterpretowany w odpowiedni sposób przez smart kontrakt.

Kolejnym krokiem, jest proces weryfikacji. Kontrakt weryfikuje, czy użytkownik zlecający wypalanie ma odpowiednią ilość tokenów. Wypalić można wyłącznie dodatnią ilość coinów. Jest to zabezpieczenie przed próbami wypalania wartości ujemnych.

Spalanie jest poprawnie wykonane wyłącznie w sytuacji gdy, weryfikacja przebiegnie pomyślnie. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości związane z ilością tokenów, cały proces zostanie anulowany.

Jeżeli jednak zlecenie zostanie zaakceptowane, wskazana wartość tokenów zostanie na stałe usunięta z portfela osoby zlecającej wypalenie. W tym momencie środki znikają. Zostaje to odnotowane w sieci blockchain. W wyniku tego działania zmienia się całkowita podaż jednostek.

Tokeny, które zostały wypalone, nie mogą zostać odzyskane. Nie można przywrócić ich do portfela lub obiegu. Wypalanie tokenów jest nieodwracalne.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Dlaczego wypalanie tokenów jest ważne?

Wypalanie tokenów ma bardzo duży wpływ na strategię funkcjonowania danej kryptowaluty. Opłacalność wypalania wynika z kilku różnych czynników. Pierwszym z nich jest mechanizm konsensu PoB.

Proof of burn jest to system współpracy z górnikami. Górnicy palą kryptowaluty, otrzymując w zamian moc wydobywczą. Im więcej mocy zgromadzą, tym większa szansa, na to, że konkretny górnik zostanie uznany za walidatora danego bloku. Przeczytaj wpisy powiązane: kopanie kryptowalut oraz kopanie Bitcoina.

Drugim pozytywnym efektem wypalania tokenów jest wpływ na ich wartość. Popyt i podaż to podstawowe koncepcje ekonomiczne objawiające się dosłownie w każdej branży. Jeśli zmniejszymy podaż tokenów, wzrośnie cena za jedną jednostkę.

Wypalanie tokenów pozwala zwiększyć wartość oraz ustabilizować cenę danej kryptowaluty na rynku. Palenie coinów jest więc zjawiskiem pozytywnym dla inwestorów, twórców oraz użytkowników danego projektu.

Coin burning jest również sposobem na ochronę przed spamem. Wypalanie monet pozwala ochronić sieć przed atakami DDOS, czyli Distributed Denial of Service Attack. Działa to na takiej samej zasadzie jak opłaty transakcyjne.

W przypadku, gdyby transakcje z wykorzystaniem danego tokenu były całkowicie darmowe, hakerzy mogliby zapchać sieć dużą ilością mikro transakcji. Wypalanie tokenów przy każdej transakcji ma stanowić ochronę przed tego typu działaniami.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Jak wygląda wypalanie tokenów BNB?

Każdy użytkownik tokenów BNB ma ciągły dostęp do funkcji burn, która jest zapisana w smart kontrakcie Binance Coin. Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z tej funkcji, trwale usuniesz daną ilość kryptowaluty.

Każde wypalanie jest w 100% transparentne.  Akcja zostaje zapisana w blockchain i każdy może zweryfikować, czy miało miejsce. Jeżeli ktoś będzie chciał uzyskać informacje dotyczące wypalania, może dowiedzieć się, kiedy kryptowaluty zostały zniszczone oraz jaka ich ilość została wypalona.

wypalanie tokenów Binance BNB
Ilość wypalanych coinów BNB w kolejnych partiach

Pomimo tego, że każdy użytkownik ma dostęp do funkcji burny (mało który użytkownik potrafi jednak z tej opcji skorzystać), odbywają się kwartalne wypalania. Po każdym wypalaniu Binance ogłasza, jaka jest liczba jednostek w obiegu, oraz ile zostało wypalonych. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wygląda wypalanie tokenów w blockchain, możesz do tego celu wykorzystać eksplorator bloków w sieci Ethereum, z którego korzysta BNB.

Twórcy kryptowalut już w momencie projektowania skupiają się na tym, czy oraz w jaki sposób będą wypalane tokeny. W zależności od motywacji coin burning może przyjąć następujące postacie:

  • Wypalanie z poziomu protokołu – w tym wypadku mechanizm wypalania został uwzględniony w kodzie podstawowym. Został on zintegrowany z protokołem blockchain.
  • Algorytm konsensusu wypalania (POB) – wymaga on od górników podania odpowiednich dowodów. Użytkownik musi udowodnić, że wypalił jakąś część swoich tokenów, aby otrzymać nagrodę w postaci mocy wydobywczej.
  • Wypalanie w celu ochrony przed spamem – podczas każdej transakcji wypalona zostaje niewielka część transakcji. Zabezpiecza to sieć przed atakami DDOS.
  • Zachowanie założeń polityki finansowej – regulowanie ilości monet dostępnych na rynku pozwala na aktywne budowanie stabilizacji danej kryptowaluty.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wypalanie tokenów jest zjawiskiem pozytywnym?

Tak. Pozwala chronić sieć przed atakami hakerów lub zmniejszyć podaż danej kryptowaluty.

Czy ktoś może wypalić tokeny, które należą do mnie?

Nie ma takiej możliwości. Twórcy nie spalają coinów, które należą do użytkowników.

Kiedy odbywa się palenie coinów?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zaprojektowana jest dana kryptowaluta. Wypalanie może odbywać się jednorazowo lub okresowo.

Dodaj komentarz