Linia wsparcia i oporu – jak wyznaczyć podstawowe poziomy analizy?

Linia wsparcia i oporu to koncepcja, która stanowi całkowitą podstawę analizy technicznej. Jeżeli interesujesz się rynkami walutowymi lub kryptowalutowymi musisz ją poznać. Poziomy wsparcia oraz oporu występują na każdej giełdzie. Jeżeli chcesz opanować to zagadnienie, niezbędne będzie zapoznanie się z teorią, a następnie wielogodzinna praktyka.

Samo zrozumienie czym jest wsparcie i opór nie jest trudne. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać wiedzę w praktyce. W takich sytuacjach szybko wychodzi na jaw, że każda koncepcja jest wyłącznie teorią, a rynek zachowuje się nieco inaczej.

Na zachowanie kursu wpływa wiele czynników takich jak np. plotki czy newsy. Jest to wyraźnie zauważalne na rynku kryptowalut. Analiza techniczna nie zawsze się sprawdza, ale może pomóc. Poza tym podstawy warto znać.

Spis treści:

Czym jest wsparcie, czym jest opór?

Jeżeli miałbym najprościej wytłumaczyć, czym jest wsparcie oraz opór określiłbym je poziomami, od których odbija się cena. Taka definicja, pomimo że w pewnym stopniu zgodna z prawdą rodzi jeszcze więcej pytań. Jeżeli przyjmiemy, że poziomy wsparcia i oporu stanowią jakąś barierę to, dlaczego one działają oraz jak je rozpoznać?

Na wykresach nie znajdziecie linii biegnącej przez całą długość wykresu z podpisem linia wsparcia bądź oporu. Zjawisko to występuje okresowo.

Zanim dokładniej wytłumaczę skąd bierze się wsparcie oraz opór, musimy je od siebie odróżnić. Najprościej zobrazować te zjawiska za pomocą prostego porównania do podłogi oraz sufitu.

Wsparcie jest to podłoga, gdy wykres dotknie podłogi, istnieje duża szansa na to, że się odbije. Opór można przyrównać do sufitu, wykresowi ciężko będzie przebić się przez ten poziom.

Jeżeli wykres przebije sufit lub podłogę, prawdopodobnie nastąpi gwałtowny ruch napędzony siłą pędu. Spójrzmy na to zjawisko z ekonomicznej strony. Można określić wsparcie jako strefę popytu, natomiast opór jako strefę podaży.

wsparcie i opór analiza techniczna

  • wsparcie – linia niebieska
  • opór – linia czerwona

Jak wyznaczyć opór i wsparcie?

W klasycznych koncepcjach opór i wsparcie zaznaczało się linią prostą. Obecnie znacznie częściej mów się o pewnej strefie. Dla przykładu wsparcie nie znajduje się na poziomie ceny 10$ tylko w jej okolicach, czyli wsparcie może się uaktywnić zarówno przy 10,14$, jak i przy 9,78$. Warto o tym pamiętać.

Gdy szukasz poziomu wsparcia lub oporu, myśl o tym jako o strefie, w której zwiększa się pewna aktywność inwestorów.

Jeżeli chcesz rozpoznać poziomy wsparcia oraz oporu przyjrzyj się wykresowi. Spróbuj wyznaczyć strefę, przy której kilkukrotnie nastąpiło odbicie. Jeżeli chcesz uznać strefę, za wiarygodną, linia powinna odbić cenę przynajmniej dwa razy.

Profesjonalna giełda z niskimi prowizjami, która nie wymaga weryfikacji i oferuje ponad 150 kryptowalut:

Do czego inwestorzy wykorzystują poziomy wsparcia i oporu?

Osoby zajmujące się analizą techniczną, czyli analizowaniem wykresów wyszukują linii wsparcia oraz oporu, aby wyznaczyć strefy zainteresowania. Poziomy wsparcia i oporu informują analityka o tym, że na danym poziomie istnieje wyższe prawdopodobieństwo na odwrócenie lub utrzymanie obecnego trendu niż na innych poziomach.

Poziomy wsparcia oraz oporu odzwierciedlają nastawienie inwestorów. Traderzy, którzy stale monitorują wykresy, mogą szukać w tych poziomach dobrej okazji do otworzenia lub zamknięcia pozycji. Bardzo często w momencie, gdy wykres zbliża się do linii wsparcia lub oporu zwiększa się jednocześnie płynność rynku.

Koncepcja wsparcia oraz oporu odgrywa bardzo dużą rolę w zarządzaniu ryzykiem. Jeżeli jesteś w stanie skutecznie lokalizować strefy wsparcia i oporu może przełożyć się to na zyskowność inwestycji. Jeżeli cena zbliża się do linii wsparcia lub oporu miejsce mogą mieć dwa scenariusze:

  1. Wykres odbije się od linii wsparcia lub oporu w wyniku czego zmieni kierunek ruchu.
  2. Wykres przebije linię wsparcia lub oporu w wyniku czego będzie kontynuował ruch w danym kierunku.

Po określeniu strefy oporu możesz zaplanować kolejny ruch. Jest to dobry punkt by ustawić Stop Loss i zabezpieczyć pozycję przed potencjalnymi stratami.

Odpowiednie wykorzystanie tej koncepcji pozwala minimalizować straty oraz maksymalizować zyski. Używają jej początkujący gracze na tradycyjnych giełdach kryptowalut oraz starzy wyjadacze handlujący ryzykownymi instrumentami takimi jak kontrakty Binance Futures.

Czy opór może stanowić wsparcie?

Poziom wsparcia może zostać przebity, co spowoduje, że ten sam punkt może następnie stanowić strefę oporu. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy linia oporu zostanie przebita, istnieje prawdopodobieństwo, że zamieni się ona w strefę wsparcia. Taką sytuację określamy mianem odwrócenia oporu i wsparcia.

Jeżeli masz świadomość, że takie zjawisko może mieć miejsce, jest to dla Ciebie świetna sposobność do wykonania transakcji. Wykorzystaj odwrócenie obszarów do utworzenia odpowiedniej pozycji.

Wykorzystanie sfery wsparcia lub oporu związane jest z pewnym ryzykiem. Jeżeli chcesz wprowadzić tego typu działania do swojej strategii, musisz pamiętać o sile obszaru wsparcia.

Siła obszaru zależna jest od tego, ile razy ten obszar został przetestowany.

Im więcej razy cena przetestuje strefę wsparcia lub oporu, tym większe prawdopodobieństwo, że strefa się utrzyma.

jak wyznaczyć wsparcie i opór

Obrazuje to powyższy przykład na wykresie BTC/USDT. Cena 4 razy testowała poziom w granicach 60.000 USDT. Nie udało się go pokonać co doprowadziło do solidnej korekty na Bitcoinie.

Jeśli szukasz przydatnych narzędzi, sprawdź zestawienie giełd, portfeli i aplikacji z których korzystam:

Psychologiczne wsparcie i opór

W kontekście psychologicznym opór i wsparcie różnią się od tego, jak rozumiemy te pojęcia w sposób analityczny. Dla ułatwienia znacznie lepiej jest traktować kontekst psychologiczny osobno. Pomoże to uniknąć wielu nieporozumień. Ludzki umysł działa w konkretny sposób, zawsze dąży do zrozumienia tego, co obecnie się dzieje.

Zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości jest trudne, dlatego nasza podświadomość wprowadza liczne uproszczenia. Zabieg taki umożliwia nam pojmowanie bardziej złożonych zagadnień.

Również w przypadku inwestowania nasza podświadomość wprowadza liczne uproszczenia. Nie zawsze jesteśmy świadomi procesów, które zachodzą w naszej głowie. Z tego powodu pozwalamy, aby emocje kierowały pieniędzmi, co niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Uproszczenia te można zauważyć.

Ceny kryptowalut często składają się z kilku miejsc po przecinku, nasz mózg czyni tutaj pewne uproszczenie. Jeżeli jakaś kryptowaluta kosztuje 9.1422$, to prawdopodobnie zostanie zapamiętana w przybliżeniu jako 9$. Jeżeli, ktoś kazałby Ci szybko podać cenę, po jakiej ją kupiłeś, z dużym prawdopodobieństwem odpowiesz 9$, ewentualnie 9.1$.

Mechanizm objawia się w następujący sposób. W momencie, gdy cena zbliża się do równych wartości, np. 10$, może to zadziałać jako linia wsparcia lub oporu. Zjawisko szybko zostało zaobserwowane przez inwestorów, z tego powodu wielu z nich próbuje wykorzystać tę wiedzę, co zmniejsza skuteczność tej strategii.

Linie trendu wsparcia i oporu

Jeżeli na wykresie wyrysujesz wielokrotnie testowane linie wsparcia i oporu, możesz zauważyć, że górna linia oporu oraz dolna linia wsparcia wyznaczają tunel, w którym porusza się kurs. Wykres będzie poruszał się w sztywnych ramach do momentu, aż jedna bariera nie zostanie przebita.

strefy wsparcia i oporu

  • kolor niebieski – strefa zakupowa
  • kolor czerwony – strefa sprzedażowa

Jeżeli zauważysz, że wykres jakiejś kryptowaluty zachowuje się w taki sposób, może to być świetna okazja do cyklicznych zakupów i sprzedaży w ustalonym kanale cenowym. Wykorzystaj obszary wsparcia i oporu. Im wcześniej zauważysz kształtujący się tunel, tym więcej możesz zarobić.

Automatyczny bot. Obsługuje cztery najpopularniejsze giełdy. Możesz ustawić 80 kryptowalut. Obsługa po polsku:

Średnia krocząca – wskaźnik wsparcia i oporu

Wskaźniki stosowane w analizie technicznej mają za zadanie pomóc inwestorom w dokonaniu rentownych inwestycji. Niektóre wskaźniki mogą wyznaczać linię wsparcia lub oporu. Najpopularniejszym przykładem takiego narzędzia są średnie kroczące.

Średnia krocząca jest to wskaźnik, który podąża za trendem, bazując na cenach. Stosuje się ten wskaźnik, aby złagodzić wygląd wykresu, co może pomóc w dalszej analizie. Średnie kroczące pozwalają na określenie dogodnego miejsca do zajęcia pozycji.

Jeżeli zauważysz, że cena zbliża się do poziomu wyznaczonego przez średnią kroczącą, możesz zakładać, że wykres odbije się od linii. Średnia krocząca zadziała jak wsparcie lub opór. Średnia krocząca, pomaga nie tylko dostrzec odwrócenie trendu, ale również zlokalizować strefy wsparcia oraz oporu.

Zbieżność wskaźników jako sekret skutecznej analizy technicznej

Pojedyncze wskaźniki to bardzo często za mało. Jeżeli chcesz odnosić sukcesy jako inwestor, zapoznaj się z koncepcją zbieżności.

Wsparcie oraz opór są przydatnymi narzędziami, ale ich pełen potencjał wykorzystasz, zestawiając je z innymi wskaźnikami. Sytuację, w której kilka wskaźników wskazuje dokładnie taki sam scenariusz, nazywamy zbieżnością.

Wyznaczyłeś linię oporu, a następnie dodałeś do tego średnią kroczącą, zauważyłeś, że cena zbliża się do okrągłej linii, a dodatkowo utworzył się trójkąt pomiędzy linią wsparcia a oporu. Masz w takiej sytuacji bardzo klarowny scenariusz. W przypadku, gdyby linia oporu nie była poparta żadnym innym wskaźnikiem, decyzja byłaby znacznie trudniejsza.

Rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny. Często zachowuje się wbrew temu co podpowiada analiza techniczna zwłaszcza gdy nagle pojawia się nieoczekiwany news lub plotka.

Żaden wskaźnik nie daje 100% pewności. Wykres możne nagle i niespodziewanie zmienić kierunek. Musisz chronić się przed takimi sytuacjami, stosując rozsądne zarządzenie ryzykiem. Im więcej przesłanek potwierdzających dany scenariusz znajdziesz, tym większa szansa na to, że uda Ci się przewidzieć dalsze losy ceny danej kryptowaluty.

Najbezpieczniejszy portfel, w którym możesz przechowywać ponad 1000 różnych kryptowalut:

Najczęściej zadawane pytania

Jak poprawnie wyznaczyć linię oporu lub wsparcia?

Im więcej razy strefa została przetestowana, tym bardziej jest wiarygodna. Przetestowana, czyli cena zbliżyła się do danej strefy, a następnie odbiła. Strefa powinna odbić cenę minimum dwa razy, zanim uznasz ją za wiarygodną.

W jaki sposób koncepcja wsparcia i oporu może mi się przydać?

Wsparcie i opór to podstawowe zagadnienia analizy technicznej wykorzystywane w handlu z dźwignią oraz w klasycznym tradingu SPOT. Jeżeli podejmiesz się analizowania wykresów, dzięki znajomości tych zjawisk istnieje prawdopodobieństwo, że skutecznie określisz kierunek kursu.

W jaki sposób mogę nauczyć się wyszukiwać strefy oporu oraz wsparcia?

Kluczowa będzie praktyka. Zanim zaczniesz skutecznie rozpoznawać powyższe strefy, musisz przeanalizować dziesiątki wykresów.

Dodaj komentarz